Happy-Baby

Sensoryka – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Obecnie w kontekście rozwoju dzieci często słyszymy pojęcie, jakim jest sensoryka. Szczególnie uważnie warto się zaś przyjrzeć integracji sensorycznej, ponieważ ma ona wpływ umiejętność samoregulacji u najmłodszych. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega i jak można wesprzeć jej rozwój u dziecka.

Czym jest sensoryka i jak wpływa na rozwój dziecka?

Ćwiczenia sensoryczne dla niemowląt pomagają w nauce odpowiedniego przetwarzania bodźców, odbieranych za pomocą zmysłów słuchu, wzroku, dotyku, smaku czy czucia głębokiego. W przypadku niemowląt stymulacja sensoryczna jest bardzo intuicyjna i wielu rodziców wykonuje ją, nawet o tym nie wiedząc. Na jej rozwój wpływa na przykład kołysanie, bujanie, przytulanie oraz masaże wyciszające.

Sensoryka – jak pomóc dzieciom z zaburzeniami sensorycznymi?

Dziecko z zaburzeniami sensorycznymi może być nerwowe, płaczliwe czy szybko ulegać przeciążeniom pod wpływem nadmiernych bodźców. Terapia sensoryczna dla dzieci stanowi jednak odpowiedź na te problemy. Za sprawą prostych ćwiczeń dziecko doświadcza świata i oswaja swoje zmysły, dzięki czemu uczy się samoregulacji. Ta umiejętność, którą wykształca w sobie mały człowiek, rzutuje na całe jego dorosłe życie. Wpływa na koncentrację, odporność na stres oraz świadomość własnego ciała. Zabawy sensoryczne dla dzieci z autyzmem pomagają im lepiej funkcjonować w środowisku. Ćwiczenia sensoryczne dla niemowląt są na wagę złota zwłaszcza w przypadku wcześniaków, bardziej narażonych na zaburzenia rozwoju sensorycznego.

Jakie ćwiczenia sensoryczne można wykonywać z dzieckiem w domu?

Jak rozwijać zmysły dziecka w domu? To proste. Kołyszmy i bujajmy niemowlę, stosujmy masaże. Starszym dzieciom podsuwajmy przedmioty o różnej fakturze i właściwościach – miękkie, szorstkie, ciała stałe i półpłynne masy. Pozwólmy im badać świat za pomocą wszystkich zmysłów – również węchu i smaku. Czasem wystarczy podążać za dzieckiem – one doskonale wiedzą, czego się uczyć poprzez zabawę.

Back To Top